Tato lokalita bývá označována za původní místo jičínského osídlení, nevíme však, proč se samo město později přestěhovalo právě do nynější polohy, co přesně bylo důvodem tohoto kroku. Od tohoto byla…
Tento arciděkanský kostel nebýval vždy farním. Ve 14. století bývala plebánie u nynějšího kostela sv. Ignáce, jenž byl rovněž zasvěcen sv. Jakubu. Roku 1360 byl zmíněn plebán Mikuláš. 22. května 1360…
Tato průtočná vodní plocha na říčce Mrlině vznikla nejspíše kvůli ochraně zdejší vodní tvrze, která byla poprvé zmíněna k roku 1314, kdy náležela Petru Kopidlanskému. Důkazem toho by mohla být zmínka…
Jde o původní městský farní kostel v gotickém slohu zasvěcený nejprve sv. Jakubu, který je zmíněn v roce 1412 při založení oltáře sv. Mikuláše a Martina Janem Jindřichem z Vartemberka, o 3 roky…
První zmínky o zdejším kostele máme ze 2. poloviny 14. století. Do roku 1362 byl filiálním kostelem farního chrámu v Drahorazi. Tehdy totiž byl na žádost Vaňka z Kopidlna a se souhlasem Zdenka z…
Na místě jičínského předměstí Nového Města byly v 16. století měšťanské dvory, zahrady, 1 chmelnice a 2-3 vinice. Tehdy se zde rovněž říkalo „Zářečí“. Když však Albrecht z Valdštejna ke stavbě svých…
Tato obec, dříve zvaná též jako Jitčiněves, neměla až do počátku 18. století ani zámek, natož nějakou kapli. Třípatrový zámeček s mansardovou střechou ukončenou věžičkou nechal postavit v letech 1715…
Jičín se již v 15. století dělil na vlastní město a podměstí, jež byly tři – Pražské, Holínské a Valdické. Ta byla od vlastního města oddělena hradbou ve tvaru nepravidelného čtverhranu s baštami a s…
Na jeho místě stávala původně tvrz s vodním příkopem, jenž býval nejprve zásobován vodou z řeky Mrliny a posléze z rybníka na ní zřízeného. Různí autoři se rozcházejí jak nad tím, kdy byla vybudována…
Stejně jako v mnohých dalších městech, i v Jičíně měli zásluhu na založení gymnázia jezuité. Vyučování ve 2 třídách zde zahájili 3. listopadu 1623, a to v bývalé městské škole, stojící u západních…