Když se řekne Miletín, tak ho má každý spojený se spisovatelem Karlem Jaromírem Erbenem, případně se zdejším perníkářstvím, a to zejména v souvislosti s vyhlášenými Miletínskými modlitbičkami, ale za…
Lidé si tuto malebnou obec nedaleko Miletína mnohdy pletou s jinou, jež nese podobné jméno, a to s Bílou Třemešnou. Zajímavé však je, že spolu nesousedí a již zmíněná Bílá Třemešná se nachází až u…
Na místě současného jednopatrového objektu o půdorysu ve tvaru písmene T se původně nacházela dvojice dřevěných domů, jež nosily čp. 160 (míval ho vyhlášený perníkář Vejs, který zemřel v roce 1860) a…
I tato místa byla zastavěna již přinejmenším v období gotiky, čehož důkazem mohou být sklepy, které jsou datovány do 15. století. Vývoj současného čtyřkřídlého řadového domu s dvojicí oblouků loubí…
Jan Amos Komenský byl dlouhá léta zapovězen pro české školství, i když pedagogika byla smyslem jeho života. Jeho vyznání a světonázor však byl na obtíž římskokatolické církve a ta se snažila již od…
Koncepce trojjediného Boha čili Nejsvětější Trojice náleží k základním dogmatům římskokatolické církve (viz https://www.pastorace.cz/tematicke-texty/trojjediny-buh-nejvetsi-tajemstvi-krestanske-viry)…
Ve většině míst bývaly mlýny vrchnostenským majetkem, avšak v Miletíně byl mlýn založen Řádem německých rytířů, a to u rybníka Penížku. Původně byl součástí dvora, k jehož přestavbě došlo roku 1392.…
Když se člověk podívá do starých kronik a análů, tak zjistí, jak byli naši předci pověrčiví. Nebylo snad místa, kde bychom na nějakou bájnou bytost nenarazili. Výraznou postavou mnoha skazek a…
Kostel vznikl na tomto místě přinejmenším počátkem 14. století, pokud ne již dříve. Dokud byl v Miletíně klášter německých rytířů, byl kostel v Červené Třemešné farním a náležel podle popisu pražské…
Jedná se o jednu z pětice vodních ploch, jež se nacházejí v přírodní rezervaci Miletínská bažantnice, k jejímuž vyhlášení došlo v roce 1956 kvůli uchování zbytku přirozené podzvičinské geobiocenózy a…